• Начало
  • Магазин
  • Материали
    • Новини
    • Статии
    • Ревюта
    • Интервюта
    • Зала на славата
  • Форум
  • Каталог
    • Автори
    • Илюстратори
    • Хронология
  • Конкурси
    • Златна никса
    • Пъстра Никса
  • Начало
  • Виж новите мнения
  • Правила на форума
  • Търсене
  • Начало
  • Виж новите мнения
  • Правила на форума
  • Търсене

Вход

Забравена парола?
Забравено потр. име?
Регистрация

Форум
/
Книги-игри
/
За заглавията от първата вълна
/
Любомир Николов
/
Нощта на Върколака - Спойлери

Нощта на Върколака - Спойлери

  • 1
  • 2
  • 3
  • 1
  • 2
  • 3
23 Окт 2012 22:03
Offline
hameleona
Автор
Автор
Мнения: 3865
Скрий Още
Получени "Благодаря": 13
Нощта на Върколака - Спойлери #62959

xenox писа: писа:
Кой си е играл да вади схемата?

Както каза Уейн - аз. :)
Обичам да анализирам схемите от дизайнерска гледна точка и ми беше приятно да свържа всички епизоди в цялостна схема. По принцип мога да го направя и за други КИ, но ми е нужно да са на текстови файл - иначе е твърде бавен процес.

Only the ladder is real. The climb is all there is!

The Warden: Elves have strange powers.
Sten: Being easily conquered does not constitute a "power".

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

23 Окт 2012 23:05
Offline
stalk
Лорд Дракон
Лорд Дракон
Мнения: 1322
Скрий Още
Получени "Благодаря": 12
Нощта на Върколака - Спойлери #62964
Дори да приема, че е така както твърдите ( нещо не ми се занимава да я препрочитам за да оспорвам), на мен този подход който ти давал шанс със зарчета не ми допада и не го смятам за добър. По-добре да си умра казвайки ми се защо, като ми се дава възможност да хвърлям зарчета и не ми се обяснява къде съм сгрешил не смятам, че е правилно и определено не ми харесва този тип игра.

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

23 Окт 2012 23:21
Offline
hameleona
Автор
Автор
Мнения: 3865
Скрий Още
Получени "Благодаря": 13
Нощта на Върколака - Спойлери #62965
Хех, личния вкус никой не може да го оспорва. Но твърдението на Танер е вярно. А предполагам, че Колин е подбрал този подход, защото е видял, колко смъртоносна е станала и без това книгата му.

Only the ladder is real. The climb is all there is!

The Warden: Elves have strange powers.
Sten: Being easily conquered does not constitute a "power".

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

24 Окт 2012 09:29
Offline
vg's Avatar
vg
Победител в конкурс
Победител в конкурс
Мнения: 1913
Скрий Още
Получени "Благодаря": 7
Нощта на Върколака - Спойлери #62976
Колкото и да не обичам шанса, тук изглежда използван с мярка, поне в сравнение с други родни книги-игри. Например в "Златният оракул" е ужасно - зависиш от случайните числа на всяка крачка: хвърля се зар за всяко от физическите качества, от тях се образуват оценки за разни бойни умения, а после в самата игра с шанс се определя колко висока оценка ти трябва в ситуацията.

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

24 Окт 2012 19:09
Offline
xenox
Автор
Автор
Мнения: 966
Скрий Още
Получени "Благодаря": 11
Нощта на Върколака - Спойлери #62992
Не е чак толкова зле Оракулът. Имаш възможност да си повишиш жизнено нужните оценки. Сам трябва да се погрижиш за това и да си наясно кои оценки са важни. Както казва Майкъл - в онази епоха да опитваш да си пират без да умееш да се фехтоваш е все едно да се занимаваш с ядрена физика с двойки по математика.

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

24 Окт 2012 19:19
Offline
vg's Avatar
vg
Победител в конкурс
Победител в конкурс
Мнения: 1913
Скрий Още
Получени "Благодаря": 7
Нощта на Върколака - Спойлери #62993

xenox писа: писа:
Не е чак толкова зле Оракулът. Имаш възможност да си повишиш жизнено нужните оценки. Сам трябва да се погрижиш за това и да си наясно кои оценки са важни. Както казва Майкъл - в онази епоха да опитваш да си пират без да умееш да се фехтоваш е все едно да се занимаваш с ядрена физика с двойки по математика.
Наясно съм кои оценки са важни, наясно съм и как мога да посочвам високи числа в таблица, за да ги имам, но не това е представата ми за добра игра.

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

13 Юни 2013 19:11
Offline
r907
Асасин
Асасин
Мнения: 17
Скрий Още
Получени "Благодаря": 0
Нощта на Върколака - Спойлери #73781
Какво толкова с тоя шанс... Любо по принцип прибягваше до шанс, когато играчът сбърка. Освен това като се стигне до "посочи от таблицата", просто запомняш на кой епизод си, проверяваш едната препратка, ако те убият си записваш една черна точка, връщаш се и си продължаваш...

Ако се случи да провалиш проверка на някой показател е друго. Тогава някак си човек се чувства кофти да си продължи напред... Някак не е честно.

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

13 Юни 2013 22:47
Offline
SatanicSlayer's Avatar
SatanicSlayer
Магьосник
Магьосник
Мнения: 7596
Скрий Още
Получени "Благодаря": 189
Нощта на Върколака - Спойлери #73790
Е аз просто бях споменал за схемата в игра и как автора се пробва да вкара читателя обратно в разказа, който се пробва да му разкаже :)

Избери своето приключение

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

25 Мар 2015 00:33
Offline
Monevwww's Avatar
Monevwww
Изпеченият крадец
Изпеченият крадец
Мнения: 2541
Скрий Още
Получени "Благодаря": 804
Нощта на Върколака - Спойлери #104391
Книжка с доста силно изразен "стил Колин" - разбирайте правете добро!
Историята е много добра, изпипана и завършена, въпреки че е сравнително кратка. Мрачно фентъзи :-)
Преди 12 години кралят е победил страшният Върколак от мочурището/тресавището/блатото :-) Тази нощ върколакът пак е жив, затова е обявена награда, който донесе главата на върколака, става съветник, а след това и крал. Още преди да си стигнал в замъка се сблъскваш с главните ти опоненти в това начинание - 4-тирима братя. които освен Върколака искат да убият и теб.
Внимание: Споилер! [ Click to expand ] [ Click to hide ]
В хода на историята ти си придружен от вярното ти куче, помагат ти горски духове да се не затънеш, ти самият помагаш на духове на загинали варвари, за което получаваш и награда, помагаш на прокълнат абат, измъкваш се от коварни клопки, помагаш на врага си, изправяш се срещу Върколака...довеждаш доброто в кралството
- и всичко това в под 200 епизода!
Книжката е приятна и със страхотна атмосфера. Има шанс, но премерено, вместо кодови думи се пита, дали имаш даден предмет или не.
Заслужава си!

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

31 Юли 2022 19:04
Offline
Der's Avatar
Der
Суперагент
Суперагент
Мнения: 534
Скрий Още
Получени "Благодаря": 634
Нощта на Върколака - Спойлери #140452
Няколко думи и от мен:

retrospectionzone.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html

Always Outnumbered, Never Outgunned
Следните потребител(и) изказаха благодарност: Ал Торо, banskidedo

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

31 Юли 2022 23:58
Offline
Rahvin's Avatar
Rahvin
Свръхразум
Свръхразум
Мнения: 2308
Скрий Още
Получени "Благодаря": 603
Нощта на Върколака - Спойлери #140454
Дер поне да беше казал че книгата е линейна история, чете се почти цялата и е като инт. роман тия дни.

Няма много бой, но пък има драма. Определено е по добре да пощадиш някой враг не се знае кога може да ти стане приятел....

Във време, когато родният ни книжен пазар е узурпиран от пълчища бездарни занаятчии, готови на всичко, за да задоволят и най-ниските масови вкусове, Той не грачи в...
Следните потребител(и) изказаха благодарност: George-AL

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

07 Ян 2023 16:46
Offline
Radko's Avatar
Radko
Духът на Прерията
Духът на Прерията
Мнения: 255
Скрий Още
Получени "Благодаря": 350
Нощта на Върколака - Спойлери #141364
Жалко, че файлът с таблицата на епизодите вече не е наличен. Дори с останалите форумни подсказки, ми трябваха 4-5 преигравания, за да завърша успешно приключението. Което говори за достатъчно комплексна игра, особено за тези от ранния период на книгите-игри.

Хареса ми идеята за лова на митичното същество и как постепенно се разбулва мотива на владетеля да го организира. Не ми хареса, че подобно на чуждоезичните книги-игри доста голяма вероятност има да пропуснеш важен предмет/действие, което да се оказва съдбоносно впоследствие.. но пък трябва да има и такива игри, нали?

Шансът наистина има голямо значение за играта, но подобно на другите книги на Колин, и тук той може да бъде неутрализиран до известна степен от правилно взети решения. Илюстрациите и корицата са приятни, такива каквито съм ги запомнил от предишни преигравания.

Липсата на дневник обаче се усеща. Трябва внимателно да се чете текста, като често получаваш предмети в средата на епизода и миг невнимание и бастисваш цялата игра.

Инак и тук логичният игрови извод - кучето е най-добрият приятел на човека. Хехе, ако продължа с цитатите: Homo homini lupus est. Сиреч, човек за човекът е вълк. :unsure:

Би-бийп!

„Мелонският завет“
Следните потребител(и) изказаха благодарност: turbobobi

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

10 Дек 2023 22:04
Offline
Aleks~'s Avatar
Aleks~
Нещо, някакво, такова
Нещо, някакво, такова
Мнения: 77
Скрий Още
Получени "Благодаря": 81
Нощта на Върколака - Спойлери #142181
Дойде и нейното време за прочит. Повече книга и по-малко игра, както споменаха по горе , линейна е. Няма повече от един път към края на играта, аз лично бях погубен първия път понеже убих върколака и занесох главата без да успее да ме предупреди. Историята иначе е мрачна и интересна , навярно можеше да се развие доста повече , но и обема на книгата не е особено голям. От много време не бях чел книга игра без дневник, всичко си беше въпрос на избор на посоки и решения и на някой места старата таблица с числата.
В заключение приятна мрачна история, но не най успешната по мое име "тъмна" книга
Следните потребител(и) изказаха благодарност: Вилорп, Ал Торо, George-AL

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

11 Дек 2023 18:26 11 Дек 2023 20:03 от miroflo.
Offline
miroflo's Avatar
miroflo
Трошача
Трошача
Мнения: 50
Скрий Още
Получени "Благодаря": 77
Нощта на Върколака - Спойлери #142187
varkolak.jpg

varkolaka.jpg

Прикаченият файл е скрит за гости.
Моля влезте в системата или се регистрирайте, за да получите достъп.
Прикачени файлове:
varkolak.jpg
varkolaka.jpg
Следните потребител(и) изказаха благодарност: ringlas, turbobobi, Reiko

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

23 Ян 2026 10:20 23 Ян 2026 13:26 от comics_ross.
Offline
comics_ross's Avatar
comics_ross
Таласъм
Таласъм
Мнения: 1088
Скрий Още
Получени "Благодаря": 323
Нощта на Върколака - Спойлери #144588
За следващите дни съм планирал да прочета "Проклятието на върколака", но за да съм по-подготвен реших, че е добре да си припомня "Нощта на върколака". Като дете ми беше една от любимите книги-игри. 30 години по-късно установих, че не е остаряла добре.

Плюсове:
+ Интересна история;
+ Като литература книгата е на много добро ниво;
+ Хубава корица и илюстрации.

Минуси:
- Всяка грешка или се наказва със смърт, или ти се дава възможност да се спасиш на база шанс;
- Историята е доста линейна и има фиктивни избори;
- Много от изборите бяха в стил "прави добро и всичко ще е наред";
- Липсват кодови думи и биваш питан дали си направил нещо или имаш даден предмет.

Заключение
За пореден път се убеждавам, че доста от книгите-игри от 90-те далеч не са толкова добри, колкото си мислехме. Просто ние бяхме много по-безкритични. Харесвах "Нощта на върколака" и съм я препрочитал многократно. Показателно е и че три десетилетия по-късно все още си спомнях доста от сюжета и не малко от изборите, както и финала, разбира се. За хлапета предполагам, че ще е интересна заради хубавата история и атмосфера. На старите фенове твърдо препоръчвам да си останат с носталгичните спомени.
Следните потребител(и) изказаха благодарност: turbobobi, Reiko

Необходим е Вход или Регистрация, за да се включите в темата.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 1
  • 2
  • 3
Форум
/
Книги-игри
/
За заглавията от първата вълна
/
Любомир Николов
/
Нощта на Върколака - Спойлери
Time to create page: 0.124 seconds
Създадено с Kunena форум

Чат към Книги-игри.БГ

📚

Пълна хронология

Книги-игри в България, 1991–днес

496 Заглавия
35+ Години
80+ Автори
Топ автор: Колин Уолъмбъри — 48 издания
Рекорд: 1997 & 1998 — по 59 заглавия
Начало: „Огнена пустиня", дек. 1991 г.
Виж пълния списък →
📚 Хронология ‹

Българският сайт за книги-игри!

Дизайн на RocketTheme

Разработен от Victor Atanasov a.k.a. ringlas

Последно от форума

    • Форумна среща в София 06.06.26 (5 Мнения)
    • в Събития, конкурси и инициативи / Събития
    • от Златаров
    • Yesterday 17:33
    • Пролетен панаир на книгата 2026 (5 Мнения)
    • в Събития, конкурси и инициативи / Събития
    • от BERSERK
    • 03 Юни 2026 07:52
    • Продавам Книги-Игри на Английски Език(Самотния Въл... (11 Мнения)
    • в Книжна борса / Продавам
    • от banskidedo
    • 02 Юни 2026 23:01

За контакти

 
Knigi-Igri.BG
 
info@knigi-igri.bg
 

Общи условия на ползване

Декларация за поверителност